-->

8 kroków do efektywnej nauki angielskiego

efektywna nauka angielskiego

Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Tobą wskazówkami i pewnymi pomysłami na skuteczną naukę angielskiego. Motywacją do tego wpisu stały się dla mnie rozmowy z uczniami, którzy zwracali uwagę na problem braku rezultatów ich dotychczasowej nauki. Niedawno poświęciłam tej tematyce wpis, jednak chciałabym go uzupełnić o pewne pozajęzykowe strategie i zachowania, które odgrywają niebagatelną rolę w procesie efektywnego uczenia się. Oto one:

 

1. Masz plan i go realizujesz

Innymi słowy wiesz, za ile dni lub tygodni nauczysz się języka na tyle, żeby bez problemu stosować język w typowych sytuacjach komunikacyjnych np. na wyjeździe za granicą (stacje paliw, hotele, atrakcje turystyczne). Brak planu w nauce jest planowaną porażką. Zacznij od realizacji małych planów dziennych. Zaznaczaj je w specjalnym kalendarzu. Jeśli jesteś bardzo zabiegany, postaraj się w weekend zrobić krótką notatkę na każdy dzień aby wiedzieć, jak zaplanować naukę biorąc pod uwagę pracę i inne obowiązki. Nie mów: „zabiorę się za naukę”, ale „każdego dnia nauczę się …(i tu dokładny opis tego, co nowego poznasz, np. odsłucham na Youtube nagrań pokazujących składanie zamówień w restauracji i nauczę się najważniejszych zwrotów)”. Jeśli jesteś na wyższym poziomie, nie bój się wyjść do ludzi, zagadać do obcokrajowca w pubie – jednym słowem – używać żywego języka.

.

2. Jesteś realistą

Nie wyznaczasz sobie zbyt trudnych zadań, ale umiesz je zbalansować. Z pewnością nie raz (a szczególnie po wyjeździe za granicę, rozmowie kwalifikacyjnej) obiecywałes sam sobie, że tym razem na pewno podszlifujesz swój angielski i będziesz uczył się UWAGA… godzinę dziennie. Po kilku dniach zapominałeś jednak o swoim nowym postanowieniu, bo nie przystawał on do rzeczywistości. Zastanów się, ile czasu w tygodniu możesz przeznaczyć na angielski. Don’t bite off more than you can chew! [Czyli nie porywaj się z motyką na słońce. :)]

 .

3. Otaczasz się pozytywnymi ludźmi

Przebywaj z ludźmi, którzy w Ciebie wierzą. Brzmi jak truizm, ale nie warto słuchać tych, którzy mówią Ci, że nie nauczysz się angielskiego, bo: w Twojej rodzinie nie ma talentu do nauki języków, bo znajomi mówią, że wystarczy znać parę słówek, żeby się dogadać z obcokrajowcem i dlatego nie warto inwestować czasu na zbyt długą naukę, i tak dalej i tak dalej… Jeśli Twoja szkoła językowa lub grupa zaawansowania Cię nie rozwija, zmień je. Sukces zależy od Twojej ciężkiej pracy, tymczasem zbyt często to otoczenie ma wpływ na to, co myślimy o sobie i jakie decyzje w kierunku osiągnięcia tego sukcesu podejmujemy.

 

4. Wyciągasz wnioski

Uczysz się angielskiego daną metodą i nie widzisz efektów? Zmień ją. Jeśli np. uczysz się gramatyki tylko rozwiązując zadania gramatyczne (może nawet w dużych ilościach!), jednak nie używasz tych samych struktur w mówieniu, wówczas nadszedł czas na modyfikację metody. Pamiętaj, że jeśli jakieś rozwiązanie nie działa, to zwyczajnie nie działa i nie należy go nadal wdrażać. Zmieniaj sposób, czas, miejsce nauki. Nie używasz nowych technologii w nauce? Zacznij je stosować. Jeśli je stosujesz, bądź otwarty na nowe rozwiązania. Wielu z uczących się, mimo chęci do nauki, nie widzi spektakularnych rezultatów swoich starań. Zazwyczaj jest to spowodowane monotonnią nauki.

 

5. Nagradzasz się za postępy

Jest to ważne w nauce własnej. Korzystaj z dobrodziejstw, które podsuwa nam psychologia. A ona jasno wskazuje, że lubimy być nagradzani za podjęte wysiłki. Jeśli uda Ci się zrealizować cel dzienny, przygotuj dla siebie jakąś małą przyjemność (np. małe słodkie co nieco, aromatyczną kawę). Może być to cokolwiek innego, byleby tylko sprawiało trochę radości. 🙂

 

6. Masz motywajki

Po określeniu planu szukaj sposobu, dzięki któremu nie zapomnisz o nauce. Ustawiaj alert na telefonie z przypomnieniem o nauce lub korzystaj z samoprzylepnych karteczek  z motywującym napisem. Musi znaleźć się tam jakiś call to action.  Z pewnością znasz osoby doskonale władające językiem – Ty też możesz taki być. *Just make it happen*. 🙂

 

7. Podsumowujesz

Po tygodniu nauki zadaj sobie pytanie: „co mógłbym zrobić lepiej w kolejnym tygodniu”? Spójrz na swój zeszłotygodniowy plan i oceń, ile procentowo udało Ci się zrealizować z tego, co zaplanowałeś. Zastanów się, jak efektywniej planować naukę (np. uczyć się o innej porze dnia, tak aby nauka była lepiej wkomponowana w Twój dzień, itd.). Podsumowanie jest istotne ponieważ bez niego nie jesteśmy w stanie ocenić czy cel został osiągnięty czy też nie. Takie matematyczno-statystyczne podejście do nauki pozwoli realnie pokazać Ci, na jakim etapie progresu obecnie się znajdujesz.

 

Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *