-->

CAE – dowiedz się, jak go ogarnąć!

CAE - dowiedz się, jak go ogarnąć!

Egzaminy Cambridge, takie jak FCE, CAE i CPE, cieszą się dużą popularnością wśród uczących się angielskiego. Nic dziwnego – są egzaminami rozpoznawalnymi na całym świecie, będąc niejednokrotnie kartą przetargową w zdobyciu nowej pracy oraz świadectwem biegłości językowej.

Wśród wspomnianych typów egzaminów, z których każdy odpowiada innemu poziomowi zaawansowania, CAE zdaje się być najczęstszym wyborem dla wielu. Odpowiada znajomości języka na poziomie C1, a więc nie jest na tyle łatwy, by zdał go każdy (co podnosi jego renomę), ale też nie tak trudny jak mozoooolny i żmudny CPE.

 

CAE – dowiedz się, jak go ogarnąć!

Wskazówek i porad znajdziesz całą masę – sama zaproponuję kilka rozwiązań, o których skuteczności miałam okazję przekonać się na własnej skórze, zdając egzaminy językowe.

Gdy już podejmiesz decyzję, że chcesz podejść do egzaminu:

 

1. Daj sobie czas na przygotowanie

Czas jest kwestią indywidualną i zależy od poziomu, z którego startujesz. Zasadniczo jednak zalecam minimum roczne (a najlepiej dwuletnie) przygotowanie się do tego egzaminu, jeśli jesteś na poziomie B2. Pamiętaj, że znajomość języka na poziomie C1 to nie byle wyczyn – dobrze byłoby zdać go wysoko, a nie jedynie zaliczyć. Przy regularnej nauce progres językowy powinien wynosić jeden poziom językowy na rok, niemniej jednak „przepaść” dzieląca poziom zaawansowany od średniozaawansowanego często wymaga ponadrocznego i intensywnego nakładu pracy.

 

2. Zapoznaj się z kryteriami oceniania i strukturą egzaminu

Sprawdź, za jakie konstrukcje i wyrażenia możesz zdobyć cenne punkty, a za jakie potknięcia możesz je stracić. Upewnij się, że wiesz, z jakich części składa się egzamin oraz ile czasu możesz poświęcić na jego poszczególne części. Zapoznaj się ze sposobem udzielania instrukcji przez egzaminujących (możesz łatwo to sprawdzić rozwiązując próbne zadania egzaminacyjne). Dlaczego to takie ważne? Ponieważ chociażby zadania na słuchanie (listening) mogą mieć odrębną strukturę: w jednym zadaniu będziesz musiał zaznaczać odpowiedzi bezpośrednio po danym fragmencie tekstu, a w kolejnym zadaniu dopiero po zakończeniu słuchania. Pamiętaj, że znajomość reguł egzaminacyjnych uczyni Cię mniej podatnym na działanie stresu.

 

3. Wybierz odpowiednie książki i publikacje do nauki

Książek przeznaczonych do powtórek słownictwa, jak również tych zawierających arkusze egzaminacyjne CAE  z poprzednich lat, jest na rynku wiele. Pamiętaj jednak, że nie ma ścisłego kanonu podręczników, które zagwarantują Ci wymarzony wynik na egzaminie.

Dlatego:

 

4. Nie opieraj swojej nauki tylko na podręcznikach do CAE

Z pewnością pomogą usystematyzować Twoją wiedzę, ale uzupełniaj je o dodatkowe materiały z internetu, artykuły po angielsku, podcasty. Innymi słowy: zadbaj o to, aby możliwie jak najbardziej eksponować się na angielski. Jeśli masz problemy ze słownictwem, sięgnij po popularne TEDY, które nie tylko pomogą Ci ćwiczyć zrozumienie ze słuchu, ale też niewyobrażalnie wzbogacą Twoje słownictwo. Pamiętaj: nie tylko okładki z napisem CAE są dla Ciebie! 🙂

 

5. Zadbaj o solidne opanowanie gramatyki (w tym prepositions, czyli przyimków oraz phrasal verbs – czasowników złożonych)

CAE jest egzaminem absolutnie bezwzględnym i niemiłosiernym, jeśli chodzi o testowanie Twojej znajomości tych zagadnień. Jest to w mojej ocenie najbardziej żmudny element tej prestiżowej układanki, jaką jest CAE. Przyimki i czasowniki złożone są szczególnie trudne do nauki i wymagają czasu, aby je dobrze zapamiętać i utrwalić.

 

6. Rozwiązuj regularnie arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

…ale nie bazuj tylko na nich. Zalecam rozwiązywanie arkuszy po opanowaniu nowego tematu gramatycznego i nauczeniu się słówek z nowej tematyki. Nie polecam podejścia polegającego na uczeniu się jedynie przez rozwiązywanie arkuszy. Traktuj je przede wszystkim jako weryfikator Twojej wiedzy.

 

Poniżej przedstawiam kilka stron internetowych, które mogą okazać się pomocne w nauce i weryfikacji wiedzy przed przystąpieniem do egzaminu CAE:

 

1. Flo-Joe

Strona do ćwiczeń takich części egzaminu jak reading, speaking i use of English. Znajdziesz tam też sekcję poświęconą słowotwórstwu oraz kolokacjom.

 

2. English Revealed

Opiera się głównie na części use of English.

 

3. Online Practice Test for CAE

Znajdziesz tam takie sekcje jak: reading, writing, use of English i listening, z których każda poprzedzona jest krótkim instruktażem ukazującym rozwiązywanie poszczególnych zadań w arkuszu.

 

4. Splendid speaking

Strona zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących ustnej części egzaminu, przykładowe zadania i tematy, jak również informuje o czasie trwania egzaminu.

 

5. Jeśli lubisz uczyć się słówek w sposób bardziej tradycjonalny i uporządkowany, możesz na przykład skorzystać  z:

a) Complete CAE

b) CAE Result

Są to jedynie przykłady – większość podręczników do CAE posiada gotowe listy słówek występujących w danym rozdziale – zachęcam zatem do poszukiwań i… powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *