-->

Jak (i gdzie) uczyć się angielskiego?

Jak uczyć się angielskiego

Zanim otworzysz książkę lub włączysz laptopa i zaczniesz uczyć się angielskiego, zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci nauczyć się więcej w krótszym okresie czasu oraz pozytywnie wpłyną na Twoją koncentrację podczas powtórek. I choć te porady mogą wydawać się oczywiste, to pomagają lepiej zarządzać miejscem i sposobem nauki, zwiększając Twoją efektywność.

 

Jak uczyć się angielskiego? Pareto i jego zasada

Osoby znające się na ekonomii lub zarządzaniu zapewne znają zasadę Pareta, którą w nauce angielskiego możemy odnieść do następującego wniosku:

20 procent podejmowanych przez Ciebie działań (nauki, powtórek, itd.) przynosi 80 procent rezultatów w nauce 

w związku z tym możesz łatwo się domyślić, że:

80 procent Twojego wysiłku wkładanego w naukę angielskiego przynosi tylko… 20 procent oczekiwanych rezultatów

 

Po co Ci ta wiedza?

Wniosek ten powinien skłonić Cię do refleksji na temat tego, jaki styl i sposób nauki przynosi realne efekty, a jakie ćwiczenia i starania zasadniczo kończą się miernymi rezultatami, zajmując 80 procent Twojego cennego czasu. Przypomnij sobie sytuacje, w których musiałeś szybko i skutecznie się czegoś nauczyć i jak to osiągnąłeś. Pomyśl też o trudnym zadaniu lub projekcie z angielskiego, którego realizacja zajęła Ci długie dni. Jakie były tego przyczyny? Czy nie za bardzo koncentrowałeś się na mało istotnych zagadnieniach? A może zwyczajnie nie potrafiłeś zebrać myśli i skoncentrować się na swoim celu? Pamiętaj – w nauce angielskiego chodzi o to, by uczyć się mądrzej, a nie ciężej.

 

Ucz się mądrzej, a nie ciężej – podstawowe reguły:

 

Okienka

Wykorzystuj kilkunastominutowe przerwy w ciągu dnia na naukę – np. jadąc autobusem, mając „okienko” w pracy. Z pewnością zainstalowałeś już na swoim telefonie przynajmniej jedną aplikację do nauki angielskiego lub subskrybujesz kanał do nauki angielskiego online na YouTube – wykorzystaj ten fakt. W ten sposób będziesz miał więcej czasu na inne zajęcia i obowiązki po pracy.

 

Media społecznościowe i internet

Ucząc się w domu usuń z pola widzenia wszystkie możliwe rozpraszacze uwagi – w tym szczególnie wyloguj się z Facebooka, wyłącz telefon i wszystkie powiadomienia, które mogą oderwać Cię od nauki. Jeśli to możliwe, wyłącz również laptopa. Musisz korzystać ze słownika online w trakcie nauki? Zamknij inne karty przeglądarki – w przeciwnym razie szybko przypomnisz sobie, że zapomniałeś zrobić przelew lub odpowiedzieć komuś na maila. Pamiętaj, że choć nowe technologie są niezwykłym dobrodziejstwem w nauce angielskiego, niosą duże zagrożenie dla Twojej uwagi i koncentracji.

 

Muzyka

Wyłącz muzykę. Ale jak to? Przecież muzyka klasyczna pomaga w nauce! Owszem, istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ muzyki na efektywność nauki, ale pamiętaj, że nie każdy uczy się skutecznie przy muzyce. Żeby sprawdzić, jak to działa u Ciebie, proponuję przygotować sobie dwa teksty o zbliżonym poziomie trudności i tematyce, przeczytać jeden z nich przy muzyce i jeden w zupełnej ciszy. Sprawdź później ile informacji z każdego z tych tekstów jesteś w stanie przywołać z pamięci. Niektóre badania sugerują też, że muzyka płynąca w tle podczas nauki „okupuje” mózg uczącego się, przez co nie jest on w stanie skoncentrować się w stu procentach na nowej wiedzy. Może z tego powodu nie warto obarczać mózgu dodatkową aktywnością? Przetestuj, czy potrzebujesz muzyki do nauki. Jeśli faktycznie uczysz się przy niej wydajniej, nie odstawiaj jej.

 

Odpowiednie miejsce

Wybierz miejsce do nauki. Nie może to być np. stół przy którym jesz obiad lub łóżko, ale miejsce, które będzie kojarzyć Ci się wyłącznie z nauką. W ten sposób zwiększysz swoją produktywność (w przypadku łóżka – nie zaśniesz). Może być to mały stolik lub biurko w rogu pokoju, ale też np. odosobnione miejsce w bibliotece.

 

Inne rozpraszacze

Gdy już wybierzesz miejsce odpowiednie dla siebie, ogranicz do minimum ilość przedmiotów na blacie. Usuń niepotrzebne długopisy, notatki służbowe, jednym słowem wszystko co, co może skupiać Twoją uwagę przez dłuższy czas.

 

Czas

Wyznacz stały czas na naukę. Lepiej przyswoisz sobie wiedzę gdy przyzwyczaisz umysł do regularności. Jeśli lubisz uczyć się wieczorami, postaraj się tak organizować swój czas i obowiązki, aby wieczorem w spokoju zająć się tylko angielskim. Jesteś rannym ptaszkiem? Przy wyborze kursu z angielskiego wybieraj zajęcia poranne, żeby w stu procentach wykorzystać swój potencjał.

 

Otoczenie

Zadbaj o to, aby Twoja rodzina i znajomi wiedzieli, kiedy przypada Twój czas na naukę i nie przeszkadzali Ci bez ważnej przyczyny. Gdy będą wiedzieć, że między 17 a 18 zawsze uczysz się angielskiego, poczekają aż skończysz naukę żeby opowiedzieć Ci o swoim dniu i zapytać, jak minął Twój.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *